SEGA DREAMCAST SITE

[D]colem v.0.99 [ by RoB ]


„COLECO VISION – fortuna kołem się toczy”.

Produkt firmy Coleco Industries pojawił się na rynku w 1982 roku , kiedy zainteresowanie domowymi systemami video stało się nadwyraz trendy. Wówczas w sklepach panowało ATARI 2600 VCS miażdżąc konkurencję aktywnie. ColecoVision aby odnieś sukces musiało zapewnić rozrywkę daleko wyprzedzającą możliwości pierwszych domowych komputerów. Postawiono na gry video znane z salonów gier , w które z chęcią wszyscy chcieli grać w zaciszu ogniska domowego. Tak też uczyniono zamieniając kod binarny na porty hitów z salonów gier. Gracze szczególnie chętnie położyli swoje łapki na: Donkey Kong, Space Panic, Mouse Trap, Space Fury, Zaxxon i Galaxian.
Firma błyskawicznie rozprowadziła pierwszy milion konsol ,a w 1983 roku prześcignęła w notowaniach liderów ówczesnej konsolowej rozrywki: Atari i Mattel pod względem bieżącej sprzedaży. W sumie do 1984 roku sprzedano ponad 6 mln. Coleco Vision. Był to ogromny sukces zważywszy, iż w tym roku nastąpiło załamanie rynku elektronicznej rozrywki w USA. 
Niestety później firma angażując się w nieudany projekt komputera domowego Coleco Adam zanotowała olbrzymie straty finansowe sięgające $80 mln !!!!. Fiasko okazało się na tyle bolesne, że Coleco Industries w szybkim czasie zniknęlo z rynku. ( chlip, chlip ). W przeciwnym wypadku z pewnością ColecoVision byłaby najbardziej popularną konsolą pierwszej połowy lat osiemdziesiątych w USA. Na system ten pojawiło się ponad 300 pozycji co wyczynem jest niemałym i godnym odnotowania.

Parametry techniczne Coleco Vision robiły wówczas niemałe wrażenie:
Procesor: Zilog Z80A 3,58 MHz
Pamięć: 48 kb RAM
Grafika: rozdzielczość 256´192 , 16 kolorów z 32, do 32 spriteów jednocześnie na ekranie
Dźwięk: 3 kanały
Procesor graficzny: TI TMS9928A
Inne: różne kontrolery i manipulatory, przystawka umożliwiające wykorzystanie cartridgerów z ATARI 2600.

Na „zakręcony makaron” emulator Coleco Vision jest udanym dziełem .
Witam nas miłe oku menu, w którym możemy obczaić klawiszologię, wybrać odpowiedni rom lub wejść do ubogich opcji. Klawiszologia początkowo wydaje się nieco skomplikowana, gdyż konsolka ta oprócz kontrolera posiadała również klawiaturę numeryczną, co umiejętnie rozlokowano na padzie DC. Autorowi należą się głośne brawa. A jakość emulacji jest zgodna z oryginałem w 95-99% !!!!, zarówno biorąc pod uwagę grafikę jak i dźwięk. Gry w większości przypadków należą do klasyki hitów automatowych z lat 80-tych, więc jeśli pamiętasz specyficzne klimaty „salonów gier na kółkach” poszukaj w bezkresnej otchłani internetu „obraz” Coleco Vision z romami ( lub .sbi), wypal na CD-R i nakarm czytnik DC tym godnym uwagi softem. Naprawdę warto.

DANE:
Emulator: Dcolem – konsola Coleco Vision na DC
Autor: Marc Dietrichten
Przetestowana przeze mnie większość gier z biblioteki ponad 300 tytułów, działa bezproblemowo.

OCENA: 7/10

PLUSY:
- działa nad wyraz sprawnie
- ponad 300 romów
- proste, funkcjonalne menu
- dobrze rozłożona klawiszologia

MINUSY:
- problem z kalibracją obrazu
- niektóre gry trochę za bardzo „old school”.

PS. Opinie zawarte w artykule są wytworem mojej nieco chorej wyobraźni, jeżeli ktoś się z nimi identyfikuje to tylko na własną odpowiedzialność.

Text by RoB 


Przydatne linki:

http://www.worldofspectrum.org

 

Copyright C 2002-2003 M@jk. Wszelkie prawa zastrzeżone. Site design by LaGranda. Best view 1024x768