SEGA DREAMCAST SITE

NeoPoccott DC v.1.0 [ by Panicz ]


NeoPoccott DC to port ze znanego PeCeciarzom emulatora o tej samej nazwie, który emuluje ręczną konsolę Neo Geo Pocket.

Neo Geo Pocket miała w założeniach twórców (SNK) być konkurencją dla GBC, możliwości konsolki znacznie przewyższały dziecko Nintendo (16 bitów,146 kolorów z palety 4096, możliwość połączenia z Dreamcastem)

Niestety konsolkę zabiła ilość wydawanych gier, było ich stanowczo za mało. O Polsce nie ma nawet co wspominać, tu sprawę spieprzyła firma Lanser. Dziś już nie ukazują się żadne komercyjne gry, co najwyżej garażowe produkcje. W 1999 na PC wyszedł emulator - Ngpocket. Na Dreamcasta ukazał się port tego emulatora. Niestety pierwsza odsłona (1.0 wydana 26.12.2000) nie doczekała się kontynuacji, a szkoda….

Po ściągnięciu romów i emulatora z netu oraz pobawieniu się trochę ze screenami (bo w menu podczas wybierania gry widać obrazki z gry ,ale trzeba je wcześniej zrobić albo ściągnąć gotowe z netu) w końcu wypaliłem emulator. Pierwsze wrażenie było pozytywne: ładne menu z wyborem gier, wspomniane screeny i boxy. Pozałączeniu gry ukazał mi się duży ekran z śmigająca grą. Byłem mile zaskoczony z rozmiaru ekrany, co prawda nie jest to fullscreen , ale i tak obraz jest wystarczająco rozciągnięty a należy pamiętać że ekran Neo Geo Pocket to niespełna 3”.Pod ekranem z romem widnieje napis z nazwą gry. Nieco gorzej jest z prędkością emulacji, co prawda nigdy Neo Geo Pocket nie miałem w rękach, ale widać, że coś się ślimaczy. Niektóre gry chodzą szybko np. Beat Busters Dark Arms, Pacman. Inne z błędami np. Neo Geo Cup 98 (wrr a taka super gierka), Pocket Tenis, a część jak wspomniałem wolno np. Sonic i Metal Slug. Emulator również nie obsługuje dźwiękuL.O zapisywaniu stany gry nie ma mowy.

Niestety nic nie wskazuję, że po 1,5 rocznym braku nowszej wersji pojawi się następna. Więc trzeba brać co jest. Szkoda że autorze nie pomyśleli że Neo Geo Pocket jest kompatybilne z Dreamem i niektóre gierki pozwalają min.na zrzucenie postaci na VMU i granie w mini gierki. Gdyby trochę dopracowali to byłaby taka możliwość, a tak można grać tylko w gry, bez dźwięku i ze średnią prędkością. Szkoda.

Screeny i boxy

Jak wspomniałem istnieje możliwość wstawienia do menu screenów z gry. Gotowe obrazki możemy ściągnąć z netu, albo zrobić samemu. W tym celu załączamy emulator na PC i robimy screena ekranu, następnie wklejamy go do programy graficznego np.Ifrana, wycinamy interesujący nas fragment. Zmieniamy rozmiar na 160*152 i zapisujemy jako BMP.Ważne jest, aby nazwa screeny była odpowiednikiem numeru romu. Pełny spis obsługiwanych romów wraz z numeracją jest tutaj . Jeżeli mamy już screeny i boxy z odpowiednimi nazwami, wrzucamy je do folderów SCREENY i BOXES.

Wypalanie

Aby wypalić selfboota ściągamy pakiecik Suse , odpalamy NeoPoccott DC Roms CD.bat, minimalizujemy to okno i do powstałych folderów wrzucamy pliki do ROMS – romy, do BOXES – boxy, do SCREENY – screeny, do IMEGES foldery CREDITS(z 10 plikami) i UI2(z 4 plikami) i luzem 6 plików .gsi .Luzem do folderu Data wrzucamy jeszcze IP.BIN i 1ST_READ.BIN, jeżeli mamy już wszystko przywracamy okno i naciskamy dowolny klawisz na klawierce. Teraz robi nam się odraz DJ, który później możemy zamienić na nero przy pomocy cdi2nero dostępnego razem z pakietem. Wypalamy w nero gotowy imane i… gotowe!

    Parametry:
  • Emulacja Dżwięku? Nie
  • Grafika 7/10
  • Sterowanie 7/10
  • Prędkość emulacji: 50-90%%


Opracował: Panicz


[DOWNLOAD
NGP-v.1.0]

Artykuł pochodzi ze strony; http://emu.makii.pl/emukonsole/ i został zamieszczony za zgodą autora.

 

Copyright C 2002-2003 M@jk. Wszelkie prawa zastrzeżone. Site design by LaGranda. Best view 1024x768