SEGA DREAMCAST SITE

DreamSpec v.0.005 [ by M@jk ]


Ten emulator to nie lada gratka dla co bardziej hardkorowych graczy - ZX Spectrum to maszyna, którą jak mniemam mało kto pamięta, jeszcze mniejsza liczba osób miała styczność. Jednak warto wiedzieć że, to najstarsi gracze swoją przygodę z grami zaczynali właśnie z tym niepozornym sprzętem. Cały ten "komputer" pojawił się 1982r. i mieścił się w malutkiej klawiaturze. Pierwszy Spectrum posiadał zaledwie 48kb pamięci i obsługiwał paletę bagatela... 16 kolorów!. Wbrew pozorom ukazało się na ten sprzęcik wiele znakomitych i zarazem kultowych gier, które wyznaczyły trend nowym, obecnym hitom. Do dziś niezapomnę kultowego Skool Daze (wcielasz się w ucznia i robisz "bałagan" w szkole; bijąc innych uczni, zrywając się z lekcji czy napastując belfrów - do dziś nikt nie wpadł na podobny pomysł) czy pierwszych wersji takich kultowych gier jak choćby Boulder Dash, Bubble Bobble, Bomb Jack, Golden Axe, Green Beret, Ikari Warriors, Lode Runner, Maniac Miner, Moon Patrol, Prince Of Persia, Saboteur, Spy vs Spy i Tapper (można by wymienić jeszcze dużo więcej...). 

Sam emulator jest bardzo prosty w obsłudze i bezwątpienia zasługuje na miano najlepszego "udawacza" Spectruma na DC (do czego jego autor BigBoy nieskromi swych pochwał). Oto jak wyglądała historia kolejnych odsłon DreamSpec`a:

V0.0001 - Pierwsza odsłona, działa jedynie Manic Miner (wolno i uruchamia się automatycznie) 

V0.0002 - Dodano przeglądarkę plików na danym CD. Ruchy Joystick`a zaprogramowano w pliku .TXT

V0.0003 - Pełna prędkość emulacji. Obłsuga klawiatury DC.

V0.0004 - Poprawiono problemy z wyświetlaniem obrazu

V0.0005 - Możliwość zapisania/odczytania stanu gry (obsługa VMU). Wsparcie dla obrazu RGB i VGA

Po wypaleniu programu na CD, i uruchomieniu go na DC wystarczy przytrzymać "cyngle" L+R aby wejść do przeglądania plików zawartych na danej płycie CD (co za tym idzie romy gier można umieścic w dowolnym katalogu). Poziom emulacji jest wierny oryginałowi (100% speed), autor twierdzi że jest także emulowany dzwięk - być może, ja w każdym razie takowego nie uświadczyłem :). Emulator odpala gry w formacie .SNA, jednak dodatkowo wymagane jest załączenie pliku .TXT ze skonfigurowanymi przyciskami pada na. Tak wygląda schemat kolejnych przycisków pada od DC:

KRZYŻAK GÓRA
KRZYŻAK DÓŁ 
KRZYŻAK LEWO
KRZYŻAK PRAWO
PRZYCISK A 
PRZYCISK B 
PRZYCISK X 
PRZYCISK Y 
START 

Dla przykładu sterowanie dla gry Maniac Miner wygląda następująco:

Pliki na CD:
MANIC.SNA
MANIC.TXT

Zawartość: MANIC.TXT= "..QWM...#" (używane są tylko kierunki lewo, prawo i przycisk A odpowiedzialny skok - dodatkowo jest jeszcze dostepny START do uruchamiania gry)

Znaki specjalne: 
"#" - Enter
"?" - Shift
"." - kropka używana jest aby zastąpić nieużywany przycisk/kierunek pustym miejscem.

Konfigurowanie pada jest zbędne jeśli jesteśmy w posiadaniu klawiatury - wówczas każdą grę możemy obsłużyć bez najmniejszych problemów.

Oto alternatywa dla tych nie mają ochoty bawić się konfiguracje sterowania. Self-boot`oujący emulator + 200 najlepszych gier można ściągnąć TUTAJ (7MB) 


Pozostałe gry dostępne na poniższej stronie:
http://www.worldofspectrum.org

 

Copyright C 2002-2003 M@jk. Wszelkie prawa zastrzeżone. Site design by LaGranda. Best view 1024x768